Küçükkuyu
Gülhan Motel » Küçükkuyu

Küçükkuyu

Kazdağları, Assos ve Ege Denizi'nin kesiştiği özel bir konumda bulunan, Türkiye'nin butik turizm alanlarından Küçükkuyu, mitolojiyi ve doğal güzellikleri bir araya getiyor. Assos bölgesinin bitiminde, Kazdağları'nın kıyılarında ve Edremit Körfezi'nin girişinde yer alan Küçükkuyu'da konaklama alternatifleri deniz kenarından başlayıp, Kazdağları'na kadar çıkıyor. 

Oldukça temiz deniziyle dikkat çeken Küçükkuyu'nun havası da dünyanın en temiz havalarından. Oksijen bakımından dünyanın en zengin ikinci noktası olan Kazdağları'nın havasıyla kaplı Küçükkuyu, bu özelliği nedeniyle sağlık turizminin de önemli duraklarından biri. 

Küçükkuyu'nun merkezinde ilk dikkat çeken alanlardan biri şirin limanı. Kafe, restoran ve balıkçı tekneleriyle çevrili liman, beldenin kalbi sayılıyor. Limandaki kafelerde deniz manzarasıyla beraber içeceğinizi yudumlayıp, dinlenebileceğiniz gibi restoranlarda korfez balıklarını tadabilirsiniz. Limanın çevresi ise serinleyip, güneşlenmek için ideal olan birçok kumsal barındırıyor. Büyük kısmı halka açık olan Küçükkuyu plajları arasında beach club ve beach otel şeklinde hizmet veren tesislerin özel plajları da mevcut.

Kazdağları'nın kıyılarındaki Küçükkuyu'ya gelindiğinde kesinlikle çevredeki eşsiz doğa da keşfedilmeli. Çam ormanları ve şelalelerle kaplı Kazdağları'ndaki doğal güzelliklerden en önemlileri; Şahinderesi Kanyonu, Sarıkız Tepesi, Hasanboğuldu ve Sütuven Şelaleleri. 

Küçükkuyu çevresinde gezilebilecek tarihi köyler de mevcut. Geleneksel taş evleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla bilinen Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri'yle birlikte Küçükkuyu'ya yakın mesafedeki Küçükçetmi ise şifalı kaplıcalarıylaa ünlü. 

Turizmle beraber Küçükkuyu'nun önemli geçim kaynaklarından olan zeytin ve zeytinyağıyla ilgili üretim şekillerinden, süreçlerine kadar tüm detayları görebileceğiniz Adatepe Zeytinyağı Müzesi de gezilebilir. Antik Yunan döneminde de önemli bir yerleşim alanı olan Küçükkuyu çevresinde gezilebilecek tarihi noktalar ise muhteşem manzarasıyla Zeus Altarı ve sütunların çevrelediği Assos Antik Kenti.